Vefkler astrolojik dengeler gözetilerek yapılırlar ve bu durum olmazsa olmaz öneme sahiptir. Bir vefk yapılırken dört astrolojik zaman gözetilir. Bunlar, güneşin bulunduğu burç, ayın bulunduğu burç, ay fazı ve gezegen saatidir.   Amacımıza en uygun vefkin ESMASI belirlendikten sonra sıra, vefkimizin derecesini, hangi gezegene mensup olacağını ve hangi tabiatının tercih edileceğini belirlemeye geldi. Yine örneğimiz üzerinden gidelim. Yapmak istediğimiz vefk olan SELAM isminin detay sayfasına baktığımızda, sayfanın üst kısmında tüm bu detayları gösteren bir panelle karşılaşıyoruz. Bu panelde, an itibarı ile güneşin ve ayın bulundukları burcu ve aralarında kaç derecelik açı olduğunu, ayın yükselişte mi düşüşte mi olduğunu, an itibarı ile hangi gezegen saatinde olduğumuzu, ilgili vefkin tüm derece ve mensup olduğu gezegenlerine giden bağlantıları görüyoruz.

İleri derece uygulamalar olmakla beraber, genel olarak her ismin vefki güneşin ve ayın bulunduğu tüm burçlarda ve tüm gezegenlere ait olarak yapılabilir. Yani SELAM isminin vefkini 30° lik te yapabiliriz 180° lik te. Ve yine SATÜN gezegenine mensup olan üçlüsünü de yapabiliriz, JÜPİTER gezegenine mensup olan dörtlüsünü de. Ancak vefkin hangi gezegene mensup olacağını, yani kaçlı olarak yapılacağını, vefke alınan ESMANIN manasına uygun olan gezegenin tabiatıyla ilişkilendirmek tesiri artırıcı bir etkendir. Mesela SELAM isminin manası, JÜPİTER gezegeninin özelliklerine ve MÜNTAKÎM isminin manası MARS gezegenin tabiatına daha uygundur.

Kimi derleme ya da kötü çeviri havas kitaplarında ve internette, her esma için bir gezegen ismi verilmiştir. Buna itibar etmeyin. Zira hemen hepsi aynı olan bu eşleştirme, basit bir matematik hesabına göre yapılmıştır ve temel havas kaidelerine tamamen aykırıdır. Doğrusu, İsm-i Şerifin manasına uyumlu olan gezegen saatini seçmektir. Vefkini yapmak istediğiniz İsm-i Şerifin manası aşağıda detayları verilen gezegen saatlerinin özelliklerinden hangisine uygunsa, çalışma saati olarak o saati seçin.

Vefkin hangi gezegene göre yapılacağı tespit edildikten sonra, bizim için önemli olan güneş ve ayın bulundukları burçlar arasında kaç derecelik açı olduğudur. Bu açı bizim yapacağımız vefkin de açısını belirler. Diyelim ki, güneş yengeç burcunda ve ay ise aslan burcunda olsun. Bu durumda gösterge panelindeki yeşil bantta " Güneş ve Ayın bulundukları burçlar arasında 60 ° lik açı olduğu için bu gün 30 ° lik vefk yapmak uygundur!" ifadesini görürüz. Demek oluyor ki, vefki bu gün içerisinde yapmak istiyorsak, hemen bu yeşil bantın altındaki 60° sextile ikonuna tıklayıp, 60° lik Dörtlü Selâm Esması Jüpiter Vefki sayfasına gitmemiz gerekiyor. Bazı günlerde ise bu yeşil bantın kırmızıya döndüğünü ve "Güneş ve Ay aynı burçta olduğu için bu gün vefk yapmak uygun değildir!" ibaresini görürüz ki, bu uyarıyı gördüğümüz günlerde hangi gezegene ait olursa olsun rakama dayalı vefk yapmak mümkün değildir. Ay her burçta iki buçuk gün kadar kalır ve bu kırmızı banttaki uyarı her güneş burcunda iki buçuk gün süreyle kalır.

Gösterge panelimizdeki ay fazını da gözetmek durumundayız. Havas ilminde genel kaide, ayın yükseliş yani büyüme döneminde hayır işler için, düşüş yani küçülme dönemlerinde ise şer işler için uygun bir metafiziksel iklimin olduğudur. Bu panelde,"vefk yapmaya elverişli!" ya da "vefk yapmaya elverişli değil!" şeklindeki uyarıları dikkate almamız gerekiyor.

Şayet ay ve güneş arasında 0° den farklı bir açı varsa ve ay yükselişte ise, astrolojik dengeler vefk yapılmasına elverişli demektir. Artık vefkin yapılacağı günü ve saati tespit etmemiz ve vefkin yazılması işini o gün ve saate denk getirmemiz gerekiyor. Vefki hangi gezegene ait olarak yapıyorsak, o gezegenin gün ve saatinde yazmak en ideal olanıdır. Yani SELAM isminin JÜPİTER gezegenine ait olan dörtlü vefkini yapıyorsak, yazım işini, güneş ve ayın arasında 0° derecelik açı olmadığı ve ayın yükselişte olduğu bir perşembe günü veya pazartesi gecesi içerisindeki JÜPİTER saatine denk getirmemiz gerekiyor. Gösterge panelimizin sağ tarafında yer alan ve alt kısmında "Diğer İller İçin Gezegen Saatleri" butonuyla kendi lokasyonunuzu seçmenize olanak tanıyan gezegen saatleri göstergesine baktığımızda, aynı gün ve gece içerisinde aynı gezegen saatinin iki defa yer aldığını görüyoruz. Bu iki zaman diliminin bir birinden farkı yoktur. Ancak, ÖN HAZIRLIKLAR bölümünde değindiğimiz kimi şartları sağlamanın geceleri daha kolay olmasından dolayı, gece saatlerinin tercih edilmesi daha uygundur. Yani SELAM isminin JÜPİTER gezegenine ait olan dörtlü vefkini yapıyorsak, pazartesi gecesi içerisindeki JÜPİTER saatinin ikincisinde çalışmamız daha uygun olacaktır.

GÜNEŞ(ŞEMS) SAATİ

Benlik idesinin güçlendiği, özgüvenin yükseldiği, egonun tırmandığı zamanlardır. Güzel organizasyonlar, beraberlik kutlamaları, keyifli geçmesi arzu edilen toplantı saatleri için en güzel saatir. Düğün, nişan, kutlama partileriniz bu saate denk getirebilirsiniz. Eş-dost birliktelikleri, büyükleri ziyarete de uygundur. Yüksek kademelere bulunacağınız arzlarınızı ve gene önemli iş görüşmeleriniz içinde bu saati seçebilirsiniz. Çünkü zihin ve idrakın yoğunlaştığı bir zamandır ve bu yönüyle ibadet ve tefekkür içinde çok uygundur. Hem egonun yükselmesi hem de verdiği yüksek enerji nedeniyle ortamda karmaşaya sebep olacağından araba kullanmak için uygun değildir. Kazaların büyük çoğunluğu bu saatlere denk gelir. Yönettiği diğer şeyler; Mülakatlar, otoriteler, yüksek makamlar, törenler, oyunlar, işçiler, hükümet, politikacılar, yöneticiler parklar, eğlence yerleri.

VENÜS(ZÜHRE) SAATİ

Sevgi, aşk ve keyifli duyguların nüksettiği bir saattir. Bunları hissetmenin de ifade edebilmenin de kolaylaştığını hatta bu konularda cesaretinizin arttığını hissedersiniz, küslükleri barışa çevirmenin tam zamanıdır. Sevdiğiniz kişiye bunu söylemeğe cesaretiniz yoksa bu saatte deneyebilirsiniz. Eşler arasındaki dargınlıkları düzeltebilirsiniz. Güneş saati gibi mutlu beraberliklerin başlangıcı için uygun olduğu gibi eğlenceli toplantılar içinde çok hoş zamanlardır. Sevdiklerinizle geçireceğiniz en verimli saatlerdir. Müzik ve eğlence ile görsel sanatlar etkinlikleri için en uygun enerji nin açığa çıktığı zamanlar olduğundan estetikle ilgili her durumda bu saatten yaralanabilirsiniz, alışverişiniz, güzellik ve kişisel bakımınız, ev dekorasyonunuza ayıracağınız zaman olmalıdır. Jüpiterden sonraki şans ve mutluluk veren bir saattir. Dikkat ve güç gerektiren işlerinize ve trafiğe çıkmaya hiç uygun değildir. Yani zevkli, eğlenceli ve ince işleriniz dışında başka işlerinize pek uygun değildir. Yönettiği diğer şeyler; Moda, kadın eşyaları, mücevherat, resim, müzik ve sanat eserleri, borsa, gelin, damat, kardeşler, faizler, finansal kazanç, şöhret, mağazalar, alışveriş ve romantizm.

MERKÜR(UTARİT) SAATİ

Zekâ, mantık, akıl güçlendirici bir enerji verir. Astrolojik yapısında merkürün egemen olduğu kişiler için özellikle verimli zamanlardır. Öğrenmek, plan program ve yeni projeler, bütçeler yapmak, matematiksel konular, bulmaca çözmek yani zeka ve yaratıcılık gerektiren her türlü konu için son derece uygundur. Seminerler ve dersler için dinleyen ve veren açısından kolaylaştırıcı olur. Satış pazarlama ve her türlü iş bağlantıları için de ideal zamandır. Sevmediğiniz, ertelediğiniz yazı yazma işlerini, tamirat ve el işlerini, mutfak ve yemek işlerini bu saatte pratik ve kolayca bitirebildiğinizi görürsünüz. Çocuklarınızı yoğun ders çalışma gerektirdiği dönemlerde başlangıcını bu saate denk getirmenin onların hayatını kolaylaştıracağını bilmelisiniz. Çözüm bekleyen konulara bu saatte el atarsanız daha kolay ve çabuk hallolduğunu, alışverişlerinizin kolay ve sakin olacağına şahit olursunuz. Yolculuklarınızın başlangıç saati olarak ay saati denk düşmüyorsa bu saatte tercih edilebilir. Merkür yılda üç kez rötara girer ve bu dönemlerde etkileri değişir. Yanlış kararlar neticesinde pişmanlıklara neden olabilir, yani bu dönemlerde karar almak ve yeni işlere başlamak pek de uygun değildir ancak her şeyde olduğu gibi rötar dönemlerinin artı katkıları olduğu alanlar vardır. Eski kararları ve uygulamaları gözden geçirmek, kontrol etmek ve yeni projeler üretmek vs. gibi. Yönettiği diğer şeyler; Reklam, acenta, evcil hayvanlar, denetim, kitaplar, iletişim, konferans, öksürük, uykusuzluk, gözler ve gözlük, faturalar, komşular, araştırmalar, trafik, saatler.

AY(KAMER) SAATİ

Pazartesi günlerinin çabucak geçivermesinin nedeni haftanın ilk günü olması değil, Ay saati ile başlamasıdır. Bu saat en pozitif enerji veren bir saattir ve hızlandırarak kolaylaştırır. Yeni Ay doğarkenki süreçte tüm doğa yenilenme sürecine girer, bu dönemde dikilen bitkiler daha çok gelişir, yaralar daha çabuk iyileşir. Verim ve bereket artar. Uzun yola ya da tatile çıkacaksanız ay saatinde yola çıkmalısınız, bu saatte her türlü ulaşım ve transfer kolaylaşır. Ticaret, alışveriş ve iş görüşmeleri için çok uygundur. Yeni bir şeye başlamak, el sanatları ile ilgili şeylere başlamak yapılan işe sürat ve kolaylık kazandırır. Duygusal konular, birliktelik başlangıçları, içe dönülmesi gereken hallere ve ibadet için uygun olduğu gibi spor yapmak için de verdiği enerji çok idealdir. Yeni başlayacağınız şeyleri Jüpiter gününün Ay saatine denk getirebilirseniz çok faydalanırsınız. Gönül hoşluğu ile yapılması gereken her türlü işe ve her türlü yeni başlangıçlar içinde tercih edilebilir. Kısaca sevilen ve hoş gelen her türlü işin yapılmasına ve yeni bir işe başlamaya çok müsait bir saattir. Yönettiği diğer şeyler; Değişen şeyler, gelgit, duygular, doğum, temizlik, ev yaşamı, evler, mutfak ve mutfak işleri, kadınlar ve suyla ilgili şeyler.

SATÜRN(ZUHAL) SAATİ

Sakin ve dikkatli yapılması gereken işler için idealdir. Çabuk sonuçlanması gereken işlerinize bu saatte başlarsanız çeşitli gecikme ve uzatmalar yaşayabilirsiniz. Eğer uzun zamandır elinizde sürünen bir iş varsa Satürn saatinde başlamış olmalısınız. Bu saatte yapılabilecek en iyi şeyler; okumak, düşünmek ve ders çalışmak, yani öğrenmeye çalışmaktır. Satürn saati yapılan alışverişler pişmanlık doğurur. İletişim sorunları yaşadığınız kişilerle yüzleşmeniz gerekliyse bu saatte konuşmayı deneyin. Sakin ve sabırlı kalınmasına yardımcı olan bu saat bu durumu kolaylaştırabilir. Arazi, toprak ve inşaat ticareti için de uygundur ama kararlarını vermek değil uygulama yapmak için. Yönettiği diğer şeyler; Yaşlılar, terkedilen yerler, mimarlar, mühendisler, inşaatçılık, binalar, müşteriler, resmi binalar, arazi sahipleri, çiftçilik, toprak, alt geçitler, dağılma, çözülme, kontrol, yalnızlık.

JÜPİTER(MÜŞTERİ) SAATİ

Jüpiter saati de şans gerektiren işler için çok uygundur. Herhangi bir konuda şansınızı denemek istiyorsanız bu en uygun zaman olacaktır. Ters giden işleriniz varsa yoluna koymak veya yeni bir işe başlamak için de bu saati seçebilirsiniz. Jüpiter saati keyifli ve rahatlatan bir saattir. İnsanın içine hoş görü, mutluluk, rahatlık, neşe gibi duygular verir. Bazı güç ve mutsuz zamanlarından nedenini bilemediğiniz bir dönemsel rahatlama hissederseniz bu muhtemelen Jüpiter enerjisindendir. Şansın yardımına ihtiyacınız olan durumları bu saatlere denk getirirseniz daha iyi sonuçlar elde edersiniz. Hele, size özel diğer astrolojik etkilerde uygunsa etkisi çok daha fazla olacaktır. İbadet, tefekkür, ilim ve sohbet için uygundur. Anlaşmazlıkları çözümlemede, tatsızlık ve kırgınlıkları düzeltmek içinde çok verimli saatlerdir. Yeni ilişkiler kurmakta, olanları şenlendirmede ve daha eğlenceli haller yaşatmakta üstüne yoktur. Pişmanlık duyurmayacak alışverişler ve özellikle hediye almak için tercihiniz olmalı. Yolculuklarınıza çıkış zamanının Ay ve Merkür saatine denk getiremiyorsanız Jüpiter bir sonraki tercihiniz olsun. Her türlü seminer, kongre, eğitim toplantısı, kurs ve seminerler yani öğrenmeye dayalı şeyler için ve her türlü yeni oluşuma başlamak için seçeceğiniz saattir. Sevecen iletişim kurmakta, keyifli ve hoşluk veren bir zaman olduğu için arkadaş toplantıları ve eğlence organizasyonları, birliktelik toplantıların içinde ayrıca çok uygundur. Yönettiği diğer şeyler; reklam, vergi, avukatlar, mahkeme, resmi yemekler, basın, yayın, tazminat, ihracat, finans, miras, uzun yolculuklar, mağazalar, büyük hayvanlar.

MARS(MERİH) SAATİ

Şiddet, öfke ve kavgaların arttığı, tartışma zemininin güçlendiği saatlerdir, endişeyi, gerginliği ve cesareti artırır. İşler bir anda sarpa sarabilir. istem dışı olumsuz davranışlar sergilenebilir. İlişkiler sertleşebilir tartışma ve kavgaya dönüşebilir. Cuma günü sela vakti Mars saatine denk geldiği için o saatlerde işten ve dünyasal şeylerden uzak kalınıp kendine dönülmesi, Güneş saatinin sonuna kadar ibadetle geçirilmesi uyarısı yapılmıştır. Ayrıca cesaret ve güç verir. Bunun ne yönde kullanılacağı önemlidir. İbadet edilmesi tavsiye edilir. Diğer zamanlarda yapmağa cesaret edemediğiniz, faydalı şeyleri Mars saatinde kolaylıkla yapabilirsiniz. Ameliyatlar, diş çektirmek, kan aldırmak, iğne olmak, tırnak kesmek gibi tıbbi konularda hem yapan hem de yaptıran açısından kolaylık verir. Spor yapmak, jimnastik, futbol oynamak, yürüyüşler için, avcılık veya fiziki güç gerektiren işleri yapmağa son derece uygundur Bu saatin verdiği enerjiyle sürat isteği olacağı için araba kullanma konusunda dikkatli olmak gerekir. Hareketler aceleci ve dikkatsizce olabileceğinden tehlike ile karşılaşma riski doğar. Ortaklıkların bu saatte kurulması, iş ilişkilerinin özellikle kritik durumların Mars saatine denk getirilmemesi önerilir. Yönettiği diğer şeyler; Üstünlük mücadelesi, kazalar, hırs, silahlı kuvvetler, savaşlar, suç, suçlular, diş ve dişçilik, cerrahlar ve ameliyatlar, spor müsabakaları, kurtarıcılık, marangozluk.

Gezegen Saatlerinin Özellikleri ve Anlamları
2 yorum yapılmış!
GEZEGEN KONUMLARI
1
Güneş
12
KOÇ
13' 03"
2
Ay
12
YENGEÇ
59' 22"
3
Merkür
15
BALIK
55' 43"
4
Venüs
27
BOĞA
58' 23"
5
Mars
01
KOVA
09' 48"
6
Jüpiter
24
OĞLAK
27' 29"
7
Satürn
00
KOVA
42' 18"
8
Uranüs
05
BOĞA
11' 25"
9
Neptün
19
BALIK
17' 12"
10
Plüto
24
OĞLAK
50' 53"
11
Chiron
05
KOÇ
46' 46'
Defne
Ya Rezzak ya fettah Vefki için uygun zaman nedir?
Her iki Esma için de Müşteri (Jupiter) saati uygundur. Allah cc çalışmalarınızda başarı ihsan etsin inşaallah.
Şükran K.
Ya Bais vefki için uygun zaman nedir?
Bu vefki Güneş veya Jüpiter saatlerinde yapabilirsiniz. Esmayı vefke alırken Yâ Bais şeklinde değil, sitemizde örneklerini verdiğimiz gibi Bâis şeklinde kullanmanızı öneririm. Allah cc yardımcınız olsun.