Tütsüler vefk yapımı işinin önemli parçalarıdır. Vefkin yazımı esnasında tütsü yakılmasının, tesir bakımından ciddi katkısı vardır. Yazım işi bittikten sonra da vefklerin tütsülenmesi gerekir. Muhafazaya alınmadan önce bir kaç dakika tütsülemek yeterlidir. Havas kitaplarında her gezegen için farklı tütsülerin kullanılması tavsiye edilse de, bizim için yeterli olan genel kaidelere bağlı kalmaktır. Bu konuda genel kaide, hayır işler için güzel kokuların, şer işler için kötü kokuların kullanılmasıdır.

Sürekli vefk yapıyorsanız tütsülerin orijinallerini alıp, basit bir ocakta yakabilirsiniz. Ancak baştan uyarayım, öd ağacını veya günlüğü alıp kendiniz yaktığınızda aşırı derecede is çıkaracaktır. Bu yüzden aktarlarda satılan aynı isimli çubuk tütsüleri kullanmanızı öneriyorum. Tütsü alırken dikkat etmeniz gereken konu şudur. Aldığınız çubuk tütsü karışım olmasın. Yani sandalsa sadece sandal, günlükse sadece günlük olsun. Kokusu güzel de olsa, yapay ve bir çok bitkinin kokusunun karışımı olan tütsüler kullanmayın. Şunu da belirtmekte fayda var ki, tütsüleme işi sadece kokuyla alakalı değildir. Hatta kokudan daha fazla dumanla alakalıdır. Yani vefk yaptığım mekan zaten buram buram gül kokuyor, niye tütsüleme yapayım ki demeyin. O dumana ihtiyacımız var!

Vefklerin yapıldıktan sonraki dönemlerde de ara ara tütsülenmesinde fayda vardır. Sonraki tütsülemeler yapılırken vefk muhafazasından çıkarılmaz. Vefk kapalı şekilde bir yere sabitlenir ve altına tütsü yakılır. Üç beş dakika bu şekilde bekletilir ve sonra taşımaya devam edilir.

Vefk Yapımında Tütsüleme
İlk yorumu sen yap!