Vefkler ağaca, cama, değişik metallere, kumaşa, deriye ve kağıda yazılabilir. Kimi uygulamalarda özel olarak belirtilen malzemelerle de karşılaşabilirsiniz. Ancak günün şartlarında en kolay ve geçerli olanı kağıt üzerine yazmaktır. Bilmiyorum gerekli mi ama, yine de belirtmekte fayda olabilir ki, kullanacağımız kağıdın temiz ve daha önce kullanılmamış olması gerekir. Katladığınız zaman mümkün olduğunca küçük olması için fazla kalın olmayan beyaz bir kağıt kullanılabilir. Bir mekana asılması için yapılıyorsa, karton da kullanılabilir.

Kağıt üzerine yazılacak vefkler için en ideal mürekkep gül suyuyla safranın karıştırılmasıyla yapılan mürekkeptir. Yerli, İran ya da İspanyol safranı kullanabilirsiniz. Misk, mürekkebe kıvam vermek için ihtiyaca göre kullanılabilir. Bu mürekkebi kendiniz yapın. Hazır olanlara çok fazla güvenmeyin.

Hokka ve divit kullanmayın. Küçük kapaklı bir kutu içerisine, pamuk ya da hat malzemeleri satılan dükkanlarda bulunan elyaf malzemeden koyun ve mürekkebi üzerine dökün. Kutuyu mürekkeple doldurmayın. Kutunun tabanına koyduğunuz keçeyi geçmesin ki, kalemi mürekkebe daldırdığınızda kağıtta damlamalara neden olmayacak kadar mürekkep kaleminizde kalsın. Kalem olarak boş bir dolma kalem kullanın. Dolma kalemle çalışmak kamış ve divitle çalışmaktan çok daha kolaydır.

Tütsü olarak günlük, câvi, öd ağacı, gül gibi bir tütsü kullanabilirsiniz. Her gezegen için farklı tütsüler de kullanablirsiniz. Bu konuyu TÜTSÜLEME bölümünden daha detaylı inceleyebilirsiniz.

Safran mürekkebi nemden bile etkilenir ve silinir. Vefki dış etkilerden korumak için özellikle su geçirmeyecek şekilde bir muhafaya almak gerekir. Bu konuyu MUHAFAZA bölümünden daha detaylı inceleyebilirsiniz.

Vefk Yapımında Malzeme Seçimi
6 yorum yapılmış!
Uğur erdinç
S.a ben güvenilir bir yerde safran mürekkebi aldım kulanıyorum, adamlar kırk kere yemin içtiler, biz gerektiği gibi hazırladık ne gerekiyorsa diye bende güvendim tabi bütün vebal onların boynuna, şimdi ayriyeten buna kalemi doldurma esnasında birazcık gül suyu damlatıyım mı ? gerek varmı yokmu sıfırdan hazırlamıyorum yani maksat hoş koku için dedim ? hayırlı günler dilerim
Aleyküm Selam. Extradan gül suyu katmanızı önermiyorum. Biraz amber alıp vefkin yazısız kısmına hafifçe sürebilirsiniz. (Tabaka yapacak kadar sürerseniz katladığınızda yazıya zarar verir.) Gül suyunun kokusu kalıcı olmaz zaten.
Uğur erdinç
bir garib soruda benden hindi tüyüden yazsak vefki, yani hindi kanadında çilmiş tüy , yani hayvan tüyü ?
Bunun etkisi hakkında bir tecrübem olmadı. Sakınca görmüyorum. Selamlar...
Harun
Merhabalar. Peki bu iş için ayrılmış temiz bir tahta kalem kullanılabilir mi hocam ?
İlginiz için teşekkür ederim. Elbette kullanabilirsiniz. Çok ta iyi olur. Allah cc başarı ihsan eylesin inşaallah.
Yani gül suyunu kaynattıktan ne kadar süre sonra safranı katıyorsunuz?
Safranla gül suyunu aynı anda koyuyorum ocağa. Kaynayınca altını kısıyorum 10 dakika civarında da bu şekilde kaynıyor.
Mürekkebin içine misk koymak tercihe mi bağlı?
Evet misk mürekkebin kıvamını koyulaştırmak için konulabilir. Ancak safran şart. İlginiz için teşekkür ederim. Allah cc başarılı kılsın inşaallah.
yapılacak mürekkebin yeni veya eski olması farkeder mi?
Fark etmez. Ben 50 gram safranı 250 ml gülsuyunun 10-15 dakika kaynatılmış haline (sanırım 200 ml kalıyor kaynadıktan sonra) karıştırarak hazırlıyorum. Safranı mürekkep bitene kadar içinde tutuyorum. Günler geçtikçe daha da kıvam alıyor. Böylece yazım işinde akma damlama yapmıyor. Yani eskisi daha çok hoşuma gidiyor aslında.