Vefkler ağaca, cama, değişik metallere, kumaşa, deriye ve kağıda yazılabilir. Kimi uygulamalarda özel olarak belirtilen malzemelerle de karşılaşabilirsiniz. Ancak günün şartlarında en kolay ve geçerli olanı kağıt üzerine yazmaktır. Bilmiyorum gerekli mi ama, yine de belirtmekte fayda olabilir ki, kullanacağımız kağıdın temiz ve daha önce kullanılmamış olması gerekir. Katladığınız zaman mümkün olduğunca küçük olması için fazla kalın olmayan beyaz bir kağıt kullanılabilir. Bir mekana asılması için yapılıyorsa, karton da kullanılabilir.

Kağıt üzerine yazılacak vefkler için en ideal mürekkep gül suyuyla safranın karıştırılmasıyla yapılan mürekkeptir. Yerli, İran ya da İspanyol safranı kullanabilirsiniz. Misk, mürekkebe kıvam vermek için ihtiyaca göre kullanılabilir. Bu mürekkebi kendiniz yapın. Hazır olanlara çok fazla güvenmeyin.

Hokka ve divit kullanmayın. Küçük kapaklı bir kutu içerisine, pamuk ya da hat malzemeleri satılan dükkanlarda bulunan elyaf malzemeden koyun ve mürekkebi üzerine dökün. Kutuyu mürekkeple doldurmayın. Kutunun tabanına koyduğunuz keçeyi geçmesin ki, kalemi mürekkebe daldırdığınızda kağıtta damlamalara neden olmayacak kadar mürekkep kaleminizde kalsın. Kalem olarak boş bir dolma kalem kullanın. Dolma kalemle çalışmak kamış ve divitle çalışmaktan çok daha kolaydır.

Tütsü olarak günlük, câvi, öd ağacı, gül gibi bir tütsü kullanabilirsiniz. Her gezegen için farklı tütsüler de kullanablirsiniz. Bu konuyu TÜTSÜLEME bölümünden daha detaylı inceleyebilirsiniz.

Safran mürekkebi nemden bile etkilenir ve silinir. Vefki dış etkilerden korumak için özellikle su geçirmeyecek şekilde bir muhafaya almak gerekir. Bu konuyu MUHAFAZA bölümünden daha detaylı inceleyebilirsiniz.

Vefk Yapımında Malzeme Seçimi
İlk yorumu sen yap!
GEZEGEN KONUMLARI
1
Güneş
01
BALIK
56' 16"
2
Ay
03
KOVA
47' 21"
3
Merkür
11
BALIK
28' 47" R
4
Venüs
15
KOÇ
25' 03"
5
Mars
03
OĞLAK
11' 51"
6
Jüpiter
17
OĞLAK
51' 12"
7
Satürn
27
OĞLAK
16' 06"
8
Uranüs
03
BOĞA
21' 52"
9
Neptün
17
BALIK
46' 45"
10
Plüto
24
OĞLAK
01' 27"
11
Chiron
03
KOÇ
28' 28'