Vefkler ağaca, cama, değişik metallere, kumaşa, deriye ve kağıda yazılabilir. Kimi uygulamalarda özel olarak belirtilen malzemelerle de karşılaşabilirsiniz. Ancak günün şartlarında en kolay ve geçerli olanı kağıt üzerine yazmaktır. Bilmiyorum gerekli mi ama, yine de belirtmekte fayda olabilir ki, kullanacağımız kağıdın temiz ve daha önce kullanılmamış olması gerekir. Katladığınız zaman mümkün olduğunca küçük olması için fazla kalın olmayan beyaz bir kağıt kullanılabilir. Bir mekana asılması için yapılıyorsa, karton da kullanılabilir.

Kağıt üzerine yazılacak vefkler için en ideal mürekkep gül suyuyla safranın karıştırılmasıyla yapılan mürekkeptir. Yerli, İran ya da İspanyol safranı kullanabilirsiniz. Misk, mürekkebe kıvam vermek için ihtiyaca göre kullanılabilir. Bu mürekkebi kendiniz yapın. Hazır olanlara çok fazla güvenmeyin.

Hokka ve divit kullanmayın. Küçük kapaklı bir kutu içerisine, pamuk ya da hat malzemeleri satılan dükkanlarda bulunan elyaf malzemeden koyun ve mürekkebi üzerine dökün. Kutuyu mürekkeple doldurmayın. Kutunun tabanına koyduğunuz keçeyi geçmesin ki, kalemi mürekkebe daldırdığınızda kağıtta damlamalara neden olmayacak kadar mürekkep kaleminizde kalsın. Kalem olarak boş bir dolma kalem kullanın. Dolma kalemle çalışmak kamış ve divitle çalışmaktan çok daha kolaydır.

Tütsü olarak günlük, câvi, öd ağacı, gül gibi bir tütsü kullanabilirsiniz. Her gezegen için farklı tütsüler de kullanablirsiniz. Bu konuyu TÜTSÜLEME bölümünden daha detaylı inceleyebilirsiniz.

Safran mürekkebi nemden bile etkilenir ve silinir. Vefki dış etkilerden korumak için özellikle su geçirmeyecek şekilde bir muhafaya almak gerekir. Bu konuyu MUHAFAZA bölümünden daha detaylı inceleyebilirsiniz.

Vefk Yapımında Malzeme Seçimi
İlk yorumu sen yap!
GEZEGEN KONUMLARI
1
Güneş
12
KOÇ
11' 56"
2
Ay
12
YENGEÇ
44' 39"
3
Merkür
15
BALIK
54' 15"
4
Venüs
27
BOĞA
57' 21"
5
Mars
01
KOVA
09' 01"
6
Jüpiter
24
OĞLAK
27' 21"
7
Satürn
00
KOVA
42' 14"
8
Uranüs
05
BOĞA
11' 21"
9
Neptün
19
BALIK
17' 10"
10
Plüto
24
OĞLAK
50' 52"
11
Chiron
05
KOÇ
46' 46'