Havas İlmine göre, bir AYET veya ESMADAN maksimum seviyede fayda görmek için, o AYET ya da ESMANIN işaret ettiği manaya hizmet etmeniz gerekir. Bu hizmetin belli başlı yöntemleri de olmakla beraber, herkesin kendi şartları dahilinde yapabileceği ve yöntemini de yine kendisinin belirleyeceği hizmetler de makbuldür. Esas olarak hizmetle kastedilen şey, vefkini taşıdığınız AYET veya ESMANIN işaret ettiği manaya benzemek suretiyle elde ettiğiniz kazanımları başkalarının yararına kullanmaktır.

HADİMLER bölümünde yer verdiğimiz ruhanilerin de var oluş amaçları, görevlisi oldukları ESMA veya AYETİN işaret ettiği manaya hizmet etmektir. Esas iş ve uğraşları hizmet olunca, bu işi en iyi bilen ve uygulayanın da onlar olması normaldir. Bu anlamda onları model almak ve vefkini taşıdığımız AYET veya ESMANIN hadimlerinden birisi olmaya çalışmak bizim için geçerli bir yoldur. Nasıl ki onlar, hizmetlerini karşılıksız yapıyorlarsa, bizim de karşılıksız olarak hizmet etmemiz gerekir.

Kimseyi kısıtlamak, hizmet anlamında kesin çizgilerle insanları şartlandırmak istemiyorum. Yine de kastedilen şeyin daha iyi anlaşılması adına ve bir örnek olması bakımından bir kaç şey söylemek gerekebilir. Diyelim ki, SELAM İSMİ ŞERİFİNİN vefkini taşıyoruz. Bu vefkin 30° lik bir jüpiter vefki olduğunu varsayalım. Şu halde asgari 7 gün müddetle İSMİ ŞERİFİN kendi adedi olan 131 defa bu İSMİ ŞERİFİ zikretmemiz, devam eden günlerde az da olsa zikri sürdürerek içerdiği mana ile rabıtayı koparmamamız gerekir. Bu çalışma ile, SELAM İSMİ ŞERİFİNİN, JÜPİTER semasındaki açılımlarını üzerimize çekmiş oluruz. Hizmet anlamında da şöyle bir yol izleyebiliriz. Önce bu İSMİ ŞERİFİN işaret ettiği mana hakkında biraz düşünelim. Zira tüm hizmetimizi bu mana üzerine kuraracağız. SELAM, Allah cc ın sıfat isimlerinden bir tanesidir. Kendisi güven ve selamette olan ve yarattıklarına güven ve selamet veren, herşeyi koruyan ve esenlik veren Allah cc anlamına gelir. Bu İsmi Şerifin feyz ve bereketinden faydalanmamız, manevi tesirinden hakkıyla yararlanmamız için, bizim de bu İsmi Şerifin işaret ettiği manaya uygun bir hale bürünmemiz gerekiyor ki, vefkimiz de bizi bu yönde besliyor zaten. Öyleyse, çevremize güven veren, zor şartlar altında ezilenlerin selamete ermeleri için çalışan, tehlike altındaki canlıları korumaya çalışan ve yardımına koşan bir insan olarak, Allah cc ın SELAM İSMİ ŞERİFİNİN işaret ettiği manaya hizmet etmeye çalışabiliriz.

Abdul Kadir Geylani Hazretlerinin şu meşhur sözü, bizim anlatmakta zorlandığımız şeyi daha iyi anlatıyor.

"Her kim dine hizmet ederse hizmet olunur. Her kim itaat ederse, ona da itaat olunur. Her kim ikram eder, hürmet ederse, ona da ikram olunur, hürmet edilir. Her kim mütevazi olursa, yükseltilir. Her kim kerem sahibi olursa, ona karşı da kerim olunur. Her kim edebini güzel yaparsa, o Allah cc a yaklaştırılır."

Vefkler Taşınırken Yapılması Gereken Hizmetler
7 yorum yapılmış!
hocam selam
hocam selam isminin vesvese icin dörtlü vefkini yazmak istiyorum..Saati ve gunu nedir ?
Merhaba. Perşembe günü Jupiter saati veya Pazartesi gecesi Jupiter saatinde yazabilirsiniz. Fakat bu konuda Felak ve Nas surelerini günlük 7 şer defa ve vesvese geldiğinde birer defa okumak daha tesirli ve yeterlidir. Selamlar...
Esra
Kızlık soyadı mi kullanilacak yoksa şimdi ki mi
Merhaba bunu bir önemi yok. Vefk çalışmalarında isim kullanmıyoruz. Selamlar...
ersen
rezzak ismi ile fettah isimlerinin 4 lü vefkini ( 180 derece ) yaptım . Bunların hizmetinde bulunmak istiyorum . Günlük kaçar defa zikretmem gerekecek herbirini acaba ?
Merhaba. Hayırlı olsun. Allah cc muvaffak etsin inşaallah. Vefklerin okuma adetleri vefke alınan sayı kadar yapılır. Bu sayı aynı zamanda vefkin bir satırında yahut sütunundaki sayıdır. Ulvi Sufli ve Avan isimlerinin hemen altında ilgili vefkin okuma adedini görebilirsiniz.
Bahaddin
Tüm vefklerin yapımı konusunda istifade ettiğim güzel bir site. Yönetici arkadaşlara teşekkür ederim. Takipteyim.
Uğur erdinç
S.a önemli bir detayı unuttum sormaya, vefk yazım işimiz bittikten sonra muhakkak adedince zikretmek lazım ,vefk yazım işimiz bittikten sonra tezbihle adedince zikrettik, şimdi manyetik pas yaparken ağzımız boş durmaması lazım ama bu sefer de adedinden fazla oluyor, kısacası hem manyetik pas hemde zikri bir arada zor çünkü tesbihsiz saymadan zikretmek adedince çok olur, ha şöyle bir şey oluyorsa bilemem yazım işi bittirsin önce zikrini yaparsın üstünde sonra salavat çekersin, tekrar besmele ile ismi şerifi tekrardan sayısız okurken manyetik pası yaparsın ? daha doğrusu burası çok ince bir nokta orasınıda bizi aydılatırsanız seviniriz hayırlı geceler
Aleyküm Selam. Yazım esnasındaki en önemli şeyleri İMAJİNASYON bölümünde anlatmaya gayret ettim. Burada önemli olan, manaya odaklanabilmek. İster dua edin, ister Salavat getirin, ister İsm-i Şerifi zikredin (yazım anından bahsediyorum) ama manaya odaklanmaya gayret edin. Selamlar...
Uğur erdinç
S.a diyelim ki biz kamerde yazdık vefki, yani her gün kamer saatinde okuyacağız değilmi yada zuhal da yazdık her zuhal vaktinde doğrumu ?
Aleyküm Selam. İlk hafta vefkin kendi saatinde okuyun. İlk haftadan sonra okuma yapmak istediğinizde buna riayet etmenize çok fazla gerek yok. Selamlar...
Cücü
Selam, Ve son yorumum; Bu sayfaların altındaki yorum bölümlerinde aktardığımmız yorumların anında kaydedilip görüntülenmesi ve tarihlenmesi güzel olmaz mı? Böylece yorum yazan-soru soran kardeşlerimiz de yazdıklarının adrese teslim edildiğine dair eminn olacaklardır, benim gibi... Sağlıcakla kalın...
Aleyküm Selam. Sitenin esas kitlesini yanlış yönlendirme potansiyeli taşıyan, yanıltıcı, kafa karıştırıcı, alakasız o kadar çok yorum yazılıyor ki, bana ekstra yük getiriyor olmasına rağmen bu yöntemle devam etmek zorunda kalıyorum. Öneriniz için teşekkür ederim.