Her vefkin sekiz ulvi, sekiz süfli, sekiz de şer hadimi vardır. Dört unsura göre de bu hadimler aynıdır değişmezler. Biz sadece hayır eksenli çalışmalara yöneldiğimiz için, şer hadimlerin isimlerinin yayınlanmasını gerekli bulmadık. Sitemizde yer alan tüm vefklerin ulvi ve sufli hadimlerinin isimleri ve azimetleri, vefk detay sayfasında bulunmaktadır. Vefk taşıyanların bu hadimlerin desteğinden de istifade etmeleri için, detaylarını HİZMET başlığı altında bulacağınız bilgiler doğrultusunda çalışmalar yapma zorunluluğu vardır.

Bu konuyu sizlerden gelecek soru ve katkılarla genişletmek üzere kısa kesmek istiyorum fakat, vefk çalışması yaparken dikkatinizi çekecek bir konuya izah getirmek istiyorum. Bu açıklama aynı zamanda çok fazla kişi tarafından ve tekrar tekrar sorulabilecek bir soru olabilir diye de düşünüyorum. Biliyorsunuz arapçada sesli harfler bulunmamaktadır. Bu dile yabancı olanların kelimeleri doğru okuyabilmeleri için, aslında dilin kendi orijinalinde olmayan bizim hareke olarak bildiğimiz işaretler geliştirilmiştir. Hatta kelimenin aslını bilmeden, ana dili arapça olan bir kişi bile, o kelimeyi doğru olarak telaffuz edemez. Hal böyle iken, vefklerden çıkardığımız hadim isimlerinin ne şekilde telaffuz edileceğini bizim de bilmemiz imkansızdır. Ancak bu önemli de değildir. Zira havas ilminde esas mana cümle değil harftir. Yani bizim esas yapmamız gereken şey hiç bir harfi atlamadan okumaktır. Hiç tereddüt etmeden, bir hadimin ismini telaffuz ederken, tüm harfleri okumak kaydı ile bizim dilimizde (e-a) seslerine karşılık gelen "üstün" harekesi ile okuyabilirsiniz. Bu, doğru yola giden en kestirme yoldur ve şüpheye mahal yoktur.

Yine bu konuyu SELAM ismi şerifinin hadimlerinden bir örnekle pekiştirelim. Otuz Derecelik Dörtlü Selâm Esması Jüpiter Vefki sayfasına baktığımızda, Miftah hanesine karşılık gelen ulvi hadimin isminin şu şekilde "شمه ايل" yazılı olduğunu görüyoruz. Son kısımdaki ekin "AYİL" şeklinde okunması gerektiği zaten biliyoruz. Baş kısımda "Ş,M,H" seslerinin olduğunu görüyoruz. Bu kısmı da hiç bir harfi atlamadan ve üstün harekesi ile okuduğumuzda, "ŞEMEHE AYİL" şeklinde okuyoruz. Okuma yapılırken mahreç konusunda son derece titiz olmak gerekiyor. Bu burada izah edemeyeceğimiz kadar uzun bir konu. Vefk yapmak isteyen kişilerin bu konuda bilgi ve beceri sahibi olmaları gerekiyor. Arap harflerinin mahreçleri ve çıkış noktaları ile alakalı bir eksiğiniz olup olmadığını kontrol etmeli varsa bu eksikleriniz mutlaka gidermelisiniz. Zira bu da olmazsa olmaz konulardandır. Çünkü her harfin frekans değeri birbirinde farklıdır. Baştan beri anlattığımız her harfi "üstün" harekesiyle okumak kaidesine uymayan tek bir telaffuz vardır. O da milyon sayısına karşılık gelen çift "ĞAYN" dır. Hadim isimlerine baktığınızda neredeyse tüm vefklerde, "ASIL" mertebesindeki hadimin isminde iki adet "ĞAYN" harfinin yan yana geldiğini görürsünüz. Bu durum, o hadimin ebced dğerinin milyonun üzerinde olduğunu gösteriyor. İşte bu rakam (1000X1000) in karşılığı olarak bir biri ile çarptırılarak telaffuz edilir. Aynı örneğin "ASIL" hanesindeki hadimin isminin şu şekilde "وغغشلاغتنط ايل"  yazılı olduğunu görüyoruz. Bu hadimin ismi şu şekilde "VEĞAĞŞELEE ĞATENETA AYİL" telaffuz edilir.

Vefk Yapımında Hadim İsimlerinin Çıkarılması ve Yönlendirilmesi
8 yorum yapılmış!
CoMoDo
Kassem okuma konusu ,sesim çok garip ve tuaf , kassem okumalarda asgari 7 gün buyurdunuz , bu kul kassem okumaları , 10,11,14 gün gibi uzatsa bişey olurmu ? gün uzadıkça dahada bir canlı ve gür bişey istiyorum yardımcı olun daha profesyonel olur kendi fikrim tabi önemli olan sizin fikriniz ?
İstediğiniz kadar okuyabilirsiniz.
CoMoDo
İNŞAALLAH kassem okumayı netleştiririm, üzerinde çalışıyorum selam ve dua ile...
Biraz gayretle olur inşaalah.
CoMoDo
Es Selamu Aleykum Hocam , Kassem okumalarda bir incelerseniz sevinirim, berhetiyye deki esmalar 3 tane birbirine yakın olan isimleri aradaki H,Y, harflerini dikkat ediyorum boğazım ağrıyor ve birazda heyacan yaptım san tv çıkıyorum ALLAH A.C beni affetsin, Efendim kassemi okuyup kaydedip yükledim siz dinleyip beni yönlendirin İNŞAALLAH Sizi saygı ile selamlıyorum ALLAH A.C emanet olun selam ve dua ile...
Ve aleyküm selam. Okumanızı dinledim. Başlangıç için iyi ama yeterli değil. Direktif verir gibi okumalısınız. Net ve temiz bir okuma olacak. Biraz daha çalışın sonra yorum yapayım.
Uğur erdinç
S.A yönlendirme işinde ve okumalarda, bilirsinizki aynı saat gündüz iki gece iki saat mevcut, örnek, kamer saati gündüz iki gece iki saat var toplam 4 eder, malum gündüz, şimdi diyelim ki vefk okumasını gündüz kamerin ilk saatinde okuduk, Cebrail a.s ve ebyad andık bunu gündüz 2.ci saate tekrar ediyormuyuz, gece ise malum başka günün gecesi olduğunda başka görevli ismi anılır, vefki okuması nasıl yapalım 24 saate, 4 saatemi okuyalım yoksa günde 1 defa mı cevabınızı bekliyorum hayırlı günler
Aleyküm Selam. İlk haftaki okumalarda günde bir defa olmak kaydıyla (mümkünse gece saatinde değilse gündüz saatinde) ilgili saatte okuma yapın. İlk haftadan sonra okuma yapmak isterseniz -ki bunu öneririm- azimeti okumanıza ve saate bakmanıza gerek yok. Sadece İsm-i Şerifi adedince okuyabilirsiniz. Allah cc başarı ihsan eylesin inşaallah.
Uğur erdinç
Teşekkür ederim sağolun.
Rica ederim. Selamlar...
Uğur erdinç
s.a mesela ben böyle okusam böyle kabul etsem olmaz mı yani , Veğeğeşe ele ğetenede ayil ?
Aleyküm Selam. Önemli olan hiç bir harfi atmadan ve olmayan bir harf getirmeden okumaktır. Doğru notalara bastığınızdan emin olun yeter. Azimeti okumadan evvel biraz talim yapmak gerekiyor. "a" ya da "e" sesleri ile okuyabilirsiniz fark etmez. Selam ve dua ile...
Cücü
Tekrar selam, Bu yazınızdan anladığım kadarıyla uygulama için öncelikle Arapça okumayı bilmemiz gerekiyor ve bu bilgiyi hiç bir yerde aktarmamışsınız yoksa ben mi yanılıyorum?
Haklısınız. Vefk başka kültürlerde de kullanılıyor fakat bizim çalışmalarımız sadece Esma-ul Husna ve Ayetler üzerine (sitedeki örnekler yalnızca Esma-ul Husna) bu yüzden arapça okuma yazma bilmek gerekiyor.
Cücü
Selam, Gördüğünüz gibi tüm sayfaları okumaya devam ediyorum... :) Yukarıda “Vefk detay sayfası” ndan bahsetmişsiniz fakat bu sayfayı bulamıyorum veya görünmüyor?
İlginiz için teşekkür ederim. Vefk detay sayfasından kastım, vefkin şeklinin, hadim isimlerinin, azimetinin ve astrolojik hesaplamaların olduğu sayfadır. Yani mesela Otuz Derecelik Üçlü Allah Esması Satürn Vefki gibi. Selamlar...